הרב ישראלי שאול

  • כללי
הרב ישראלי שאול
נולד/ה: כ”ה בתמוז ה‘תרס”ט
נפטר/ה: י”ט סיון ה‘תשנ”ה
הרב שאול ישראלי, מראשי ישיבת מרכז וממעצבי דרכה התורניים העיקריים של הציונות הדתית, היה רב מוערץ, ראש ישיבה מפורסם, פוסק בשאלות הקשות והמורכבות ביותר ודיין בבית הדין הגדול. היה לאחד ממעצבי דרכה התורניים העיקריים של הציונות הדתית בדור הקודם. חיבוריו השונים מהווים עד היום אבן יסוד לכל העוסק בהלכות מדינה והלכות המצוות התלויות בארץ. שימש כרב, דיין, חבר במועצת הרבנות הראשית וראש ישיבת מרכז הרב. חתן פרס ישראל למדעי היהדות
הרב שאול ישראלי נולד כ”ה בתמוז ה‘תרס”ט )14/7/1909). בעיר סלוצק שבבלארוס, לאביו הרב בנימין איזראעליט – רב ואב בית דין של העיירה קוינדוב, בפלך מינסק, ולאמו הרבנית חוה הי”ד.
בתחילת שנת תרצ”ד (1934) עלה אל ארץ הקדש והחל את לימודיו בישיבת מרכז הרב.
בשנת תרח”צ (1938) קיבל סמיכה לרבנות מהרב יעקב משה חרל”פ זצ”ל ונתמנה לכהן כרבה של כפר הרא”ה. במשך השנים גיבש רבנו יחד עם בני הכפר דגם מחודש של חיי תורה קהילתיים בשילוב עבודה חקלאית. בשיעורים קבועים ובדרשות בזמנים מיוחדים רומם הרב את חיי היום-יום בכפר. לחגים נוסף נופך חדש, ובמיוחד בחגיגות המשותפות ביום העצמאות, שהפכו דגם לישובים רבים אחרים. בשילוב נדיר של נעם הליכות ותקיפות בעמדות הנהיג רבנו את עדתו. בשיעוריו נטע את אהבת התורה ואת הכלים ללמודה ובהנהגתו את הכבוד ללומדיה.
הרב כיהן 28 שנה כרב הכפר בשנת תשכ”ה (1965)מונה הרב ישראלי לכהן בבית הדין הגבוה לערעורים בירושלים. בשנת תשמ”ב (1982) עם פטירתו של הרצי”ה קוק נתמנה לראש הישיבה לצידו של הרב אברהם אלקנה שפירא זצ”ל.
בגיל 86, בשבת קודש פרשת ‘שלח לך‘, י”ט סיון ה‘תשנ”ה (1995), התבקש הרב ישראלי לישיבה של מעלה. (מבוסס על חומרים מישיבת “מרכז הרב” ו”ויקיפדיה”).
חזרה
סגירת תפריט